Haber

Beyaz Saray, Dış İstihbarat İzleme Yasası’nın 702. maddesinin yenilenmesini istiyor

YENİ Beyaz Saray istihbarat danışmanları, devletin Amerika Birleşik Devletleri dışındaki yabancıların elektronik bağlantılarını izleme faaliyetlerini düzenleyen ancak süresinin dolduğu istihbarat yetkilileri tarafından birçok kez eleştirilen Yabancı İstihbarat Gözetim Yasası’nın (FISA) 702. maddesinin şu görüşü paylaştı: 31 Aralık’ta yenilenmelidir.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ve Başkan Yardımcısı Jon Finer, Başkanlık İstihbarat Danışma Kurulu’nun (PIAB) FISA bölüm 702’ye ilişkin değerlendirme raporuna ilişkin yazılı açıklama yaptı.

FISA’nın 702’nci bölümünün ABD’yi ve Amerikan halkını korumak için kullanılan “en kritik istihbarat araçlarından biri” olduğunu savunan Sullivan ve Finer, bu kapsamda verilen yetkiler sayesinde toplanan istihbaratın mücadelede rol oynadığını söyledi. uyuşturucu kaçakçılığı, terör tehdidi ve siber saldırıların yanı sıra Çin ve Rusya’ya karşı. rolü işaret etti.

Milli Güvenlik yetkilileri yaptıkları açıklamada, 31 Aralık 2023’te sona erecek olan görev süresinin yenilenmemesinin “dönemin en büyük istihbarat hatalarından biri” olacağı değerlendirmesine katıldıklarını söyledi.

Öte yandan Sullivan ve Finer, İstihbarat üzerinde zararlı kısıtlamalar olmaksızın tutarlılık ve gözetimi geliştirmek için kanıtlanmış reformlara dayalı olarak Panel’in önlem önerisine de katıldıklarını belirttiler.

Kurulun değerlendirme raporunda, kamuoyunun FISA 702’ye olan güvenini artırmak için yüz yüze sorgulamada bir standart oluşturulması ve şeffaflığın artırılması gibi reform önerilerinde bulunulmaktadır.

ABD’de bazı Kongre üyeleri, başta FBI olmak üzere istihbarat teşkilatlarının denetim yetkilerini birçok kez “uygunsuz” şekilde kullandığını ve bu yetkiyi kötüye kullandığını belirterek, FISA’nın 702. bölümünün yeniden düzenlenmesi gerektiğini gündeme getirdi.

habersarayonu.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu