Haber

Çin Savaş Uçağı ABD B-52’ye Yaklaşarak Çarpışma Riski Yarattı

ABD ordusunun Hint-Pasifik Komutanlığı (PACOM), Çin J-11 savaş uçağının Güney Çin Denizi’ndeki ABD B-52 bombardıman uçağının yaklaşık 3 metre yakınından geçerek çarpışma riski oluşturduğunu duyurdu. ABD, Çinli pilotu profesyonel olmayan uçuş nedeniyle eleştirdi.

PACOM, 24 Ekim’de meydana gelen olaya ilişkin dün yaptığı açıklamada, “Çinli J-11 pilotu, Güney Çin üzerinde uluslararası hava sahasında yasal olarak rutin operasyonlar yürüten ABD Hava Kuvvetleri’ne ait B-52 uçağına güvensiz bir şekilde yaklaştı.” Deniz.”

ÇARPIŞMA TEHLİKESİ

Çin jetinin hareketlerine ilişkin gece görüş görüntülerinin paylaşıldığı PACOM açıklamasında ayrıca, “Gece yaşanan yakın karşılaşma sırasında Çinli pilotun emniyetsiz ve profesyonel olmayan bir şekilde uçtuğu, kontrolsüz bir şekilde aşırı hızla yaklaştığı belirtildi. B-52’nin altından, önünden ve 3 metre yakınında uçarak kötü kazaya neden oldu.” “Fazla uçtu ve her iki uçağı da çarpışma tehlikesiyle karşı karşıya bıraktı. Bu pilotun, çarpışmaya neden olmaya ne kadar yaklaştığının farkında olmadığından endişeleniyoruz.”

ULUSLARARASI HAVA GÜVENLİĞİ KURALLARINA AYKIRI

Gece görüş mesafesinin kısıtlı olduğu bir ortamda Çinli pilotun yakın yaklaşımının uluslararası hava güvenliği kural ve normlarına aykırı olduğunu vurgulayan PACOM, “Askeri hava araçlarının profesyonel havacılık anlayışıyla hareket etmesi ve diğer hava araçlarının güvenliğine gereken özeni göstermesi gerekiyor. kasıtlı olarak birbirlerine yaklaşırken.”

hacibektashaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu