Ekonomi

Tüzel Kişilerin Uzaktan Kimlik Tespitinde Yapay Zeka Kullanma İmkanı

Tüzel kişilerin uzaktan kimlik tespitinde yapay zeka uygulamalarının kullanılabilmesi sağlandı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı Mali Kabahatleri Araştırma Kurulu Genel Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Gerçek kişilerle iş ilişkisi kurulmasında uzaktan tanımlama yöntemleri yalnızca müşterinin kimliğinin doğrulanması amacıyla kullanılabilirken, finans alanındaki teknolojik gelişmeler ticaret siciline kayıtlı tüzel kişiler için uzaktan müşteri ilişkisi kurulmasını zorunlu kılmıştır. hem de gerçek kişiler.

Tebliğ ile ticaret siciline kayıtlı tüzel kişiler için uzaktan tespit yöntemlerinin adabı ve asılları belirlenirken, yapay zeka uygulamalarının uzaktan tespitte kullanılabilmesi sağlandı.

Uzaktan tanımlamanın teknoloji ağırlıklı bir uygulama olduğu göz önünde bulundurularak, dış hizmet alımlarında gerekli güvenlik koşullarının sağlanması amacıyla, bilgi güvenliği yönetim sisteminin belgelendirilmesi şartı ile yapay zeka uygulamalarının yapıldığı teknik konularda raporlama kuralı getirilmiştir. uzaktan tanımlamada kullanılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu