Ekonomi

Binance’in SAFU fonundaki bir detay sektör için risk mi içeriyor?

Investing.com – Twitter’da tanınan bir analist olan Willy Woo, Binance’in SAFU olarak isimlendirilen inançlı varlık fonunu gündemine alarak fonun BNB ile olan münasebetine yönelik kaygılarını lisana getirdi.

Willy Woo, Twitter üzerinden SAFU fonunun dağılımını paylaştı. Fonun %44’üne denk gelen 367 milyon dolarlıklı kısmı BNB’den oluşuyor. Son olarak yapılan eklemelerle birlikte fonda 300 milyon dolarlık Binance’in sabit kripto varlığı BUSD bulunurken geri kalan 270 milyon dolar ise Bitcoin’den oluşuyor. Fon, FTX iflasının akabinde 1 milyar dolara çıkarılmıştı, fakat son fiyat düşüşünden sonra inançlı varlık fonunun kıymeti de azalmış oldu.

Willy Woo, fonun değerli bir kısmı olan %44’lük kısmının BNB’den oluşmasını bir risk olarak gördüğünü söyledi ve bu durumu FTX’in açığını kapatmak için kullandığı lokal tokeni FTT’ye benzetti. Woo, göndersinde FTX’in büyük çoğunluğu {{|FTT’den}} oluşan misal bir fonu olsaydı ne olurdu? sorusunu yönelterek fonda BNB’nin olmasına mana veremediğini lisana getirdi.

  • EFSANE CUMA BAŞLADI! InvestingPro kısa müddetliğine %50 indirimli! Tekliften çabucak yararlanmak için tıklayın

Binance CEOsu Changpeng Zhao, FTX krizinin yaşandığı günlerde SAFU’ya ekleme yaparak fonun pahasını 1 milyar dolara çıkardıklarını duyurdu. Willy Woo, ayrıyeten son fiyat dalgalanmalarına bağlı olarak fonun pahasının 837 milyon dolara düştüğünün altını çizdi.

Willy Woo, sonuç olarak SAFU fonunun mevcut dağılımıyla geçmiş periyotlarda yaşananlar göz önüne alındığında piyasanın çöküş devirlerine karşı dirençli olamayabileceğini sav ediyor. Fonun yaklaşık %44’ünü oluşturan BNB’nin fiyatı, büyük çoğunlukla Binance’in performansına bağlı. Öbür yandan SAFU’da 300 milyon dolarlık BUSD bulunması, kripto varlığın Binance ekosistemine ilişkin olması da başka bir risk ögesi olarak görülebilir.

BNB fiyatında son durum

BNB, hafta başında 250 dolara kadar geriledikten sonra bu noktada takviye bularak hafta boyunca %15’in üzerinde bedel artışı gördü ve 300 dolar sonuna yükseldi. Kripto para dünden bu yana 300 dolarlık direnç düzeyinin çabucak altında düşük hacimli yatay hareketine devam ediyor.

Yazar: Günay Caymaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu