Haber

Fransa’da polisin gözaltına alınmasına halktan tepkiler

Fransa’nın Herault bölgesinde, Müslüman gençlere yönelik toplu şiddet uygulamakla suçlanan meslektaşlarının gözaltına alınması nedeniyle polisin faaliyetlerini asgariye indirmesine halk tepki gösterdi.

Fransız basınında yer alan haberlere göre Herault bölgesine bağlı Montpellier, Sete, Beziers ve Agde kasabalarında, polisin uzun süredir grevde olduğu ve faaliyetlerini yere indirdiği için bölge sakinleri tedirgin. seviye.

Söz konusu illerdeki halk, karakoldaki süreçlerin durma noktasına geldiğinden şikayetçi.

Beziers kentinde polisin neredeyse yüzde 100’ü “bekleme durumuna” girerken, karakolda sadece 2 kişi görev yapmaya başladı.

Kent sakinlerinden biri polisin giderek daha fazla tepki vermeye başladığını belirtirken, bazı vatandaşlar güvenliklerinden endişe duydukları için geceleri dışarı çıkamamaktan şikayetçi oldu.

Diğer şehirlerde de benzer bir durumun olduğu belirtiliyor.

Polisler daha güçlü statü istiyor

Meslektaşlarının serbest bırakılmasını talep eden polis ise, polisin statüsünü daha da güçlendiren yasaların çıkarılmasını talep ediyor.

6545 sayılı kanun kapsamında “bekleme” durumunda bulunan polisler, 562 sayılı Yönetmelikte yer alan “hastalık izni” sayılan yasal korumadan yararlanarak tarla faaliyetlerine katılmamak.

Grev hakları olmadığı için bu yolu seçen örgüt üyeleri, ancak çok acil durumlarda veya resmi emirlerde müdahale etmek zorunda kalıyor.

Ülkede 27 Haziran’da Nael isimli gencin polis kurşunuyla öldürülmesine tepki olarak başlayan gösterilerde polisin bir genci daha dövdüğü görüntüler kameralara yansıdı.

Ülkede yükselen yansımalar üzerine konuşmaya konu olan polisler gözaltına alındı ​​ve tutuklu yargılanmalarına karar verildi.

haber-tirebolu.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu