Haber

İSTANBUL-PSİKİYATRİ UZMANINDAN UYARI: ÖĞRENCİLERİN SINIF ARKADAŞLARI DEPREMDEN HABERDAR OLSUN

Psikiyatri Uzmanı Hüseyin Şehit Burhan, beyin sarsıntısı alanlarından sevk edilen öğrencilerin sınıf arkadaşları ve ailelerine haber verilmesi uyarısında bulundu. Burhan, “Deprem ve kaybettikleri yakınları hakkında abartılı sorular sormaları bu felaketi bir kez daha yaşamalarına neden olabilir.”

Deprem bölgelerinden nakledilen öğrenciler, farklı illerdeki okullarda eğitimlerine devam ediyor. Uzmanlar, depremzedelerin eğitimlerine devam ederken, onlara temkinli yaklaşılması gerektiği uyarısında bulundu. Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Deprem ve Afet Polikliniği’nde görevli psikiyatrist Hüseyin Şehit Burhan, bu öğrencilerin sınıf arkadaşlarının ailelerinin bilinçlendirilmesi gerektiğini belirterek, “Çocuklar bazen sınırları zorlayabiliyor. Öğrencilerin deprem ve yakınlarını bir kez daha bu felaketle ilgili aşırı sorular yönelttiği, “Hem öğrencilerin hem de öğretmenlerin kendilerine bu travmayı ve felaketi hatırlatan ifadelerden kaçınmaları önemlidir.”

“GÜNLÜK RUTİNLERİN KESİLMEMESİ ÖNEMLİ”

Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Beyin sarsıntısı ve Afet Polikliniği’nin psikiyatri bölümünde randevusuz hizmet verdiklerini belirten Burhan, “Burada büyük bir yataklı kliniğimiz var. Türkiye’nin en büyük yataklı kliniklerinden biri. yatarak tedavi olması gereken insanları hastaneye yatırarak tedavilerine devam ediyoruz.Hasta kabul edip tedavilerine devam ediyoruz.Çocuklar için değerli bahislerden biri de günlük rutinlerinin aksamaması.Bu felaketi atlatıp devam etmemiz çok değerli. Bu zorlu süreçten sıyrılmak için günlük hayatımızda büyük bir yeri vardır.Bu noktada çocuklar için okulların yeri büyüktür.Hem yetişkinler hem de çocuklarSosyalleşme, duygularını paylaşma, akranları ile vakit geçirme sosyalleşme için gereklidir.Sosyalleşme için güzelleştirici bir süreçtir. Bu süreçte tabii ki çocuklar için en büyük sosyalleşme alanı okullardır.Burada hem akranlarıyla hem de sınıf arkadaşlarıyla vakit geçirirler, gerektiğinde öğretin. Psikolojik danışma ve rehabilitasyon birimlerinden takviye almaları için yönlendirilmeleri önemlidir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu