Ekonomi

TMO, Niğde Hüyük Deposu’nun satış fiyatına yakın fiyatlarla yeniden kiralandığı haberini yalanladı.

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürlüğü, 2006 yılında satışı yapılan Niğde Hüyük Deposu’nun satış fiyatına yakın fiyatlarla yeniden kiraya verildiği haberinin gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

Genel Müdürlükten yapılan açıklamada, geçtiğimiz günlerde bazı basın ve yayın organlarının TMO’nun Hüyük köyünde/ Niğde’nin Merkez ilçesine bağlı mahalle mahallesi yeniden satış fiyatına yakın fiyatlarla kiraya verildi.

Kurumun Kamu İktisadi Teşebbüsü statüsünde olduğu ve ana statüsü ve ilgili mevzuat kapsamında faaliyetlerine devam ettiği hatırlatılan açıklamada, “Bu mevzuatlardan biri olan Genel Yatırım ve Finansman Programında; atıl durumdaki taşınmazların satış, kiralama gibi yöntemlerle ekonomiye kazandırılmasıdır.” kelime kullanıldı.

Açıklamada, eski ve atıl durumdaki Niğde Hüyük Deposu’nun 2006 yılında rayiç değerinden satılarak ekonomiye kazandırıldığı, böylece hem gelir elde edildiği hem de işletme giderlerinden tasarruf edildiği belirtildi.

Uzun yıllardır bu depolara ihtiyaç olmadığı belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Bu yıl yoğun bir şekilde devam eden hububat alım kampanyasında ihtiyaç nedeniyle uygun fiyatlarla kiralama yapıldı. Bölgede yatırım aşamasında/tüketim aşamasında olan ruhsatlı depo inşaatları olduğu için ihtiyaç kalmayacak şekilde ücretlendiriliyor. Önümüzdeki yıllarda Hüyük’teki eski depolar.

Dolayısıyla söz konusu haberde satış fiyatına yakın fiyatlara yeniden kiralanmış olması gerçeği yansıtmazken, 17 yıl önce satılıp kısa süreliğine kiraya verilen depoların uygun fiyatlarla satış fiyatı belli oldu. Fiyatlar, bu yıl yoğun alım kampanyası döneminde ihtiyaç olduğu üzere, bugün tahmin edildiğinde kira bedelinin kat kat üzerinde kalıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu