Haber

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkan Yardımcısı Celal Adan: Günlük siyasi polemikler Meclis oturumunda araç olarak kullanılmamalı

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanvekili Celal Adan, TBMM oturumunda günlük siyasi polemiklerin araç olarak kullanılmaması gerektiğini belirtti.

Adan, yaptığı yazılı açıklamada, göreve başlama şerefine eriştikleri Meclis’in milli mücadelenin karargahı ve milli iradenin tecellisi olduğunu belirtti.

Türk’ün devlet kurma ve hür bir hayat yaşama iradesinin büyük milletin büyük meclisinde vücut bulduğunu vurgulayan Adan, şu değerlendirmelerde bulundu:

“İşgalin en karanlık günlerinde kurtuluşu gösteren pusula bu Meclis’tir. FETÖ’nün alçak kıyamının gecesinde diz çökmeyen ve eğilmeyen bu Meclis’tir. Ülkenin bağımsızlığı, istikbali ve istikrarı bu kutlu Meclis’in güvencesi altındadır. Bu Meclisin çatısı, Türk milletinin gök kubbesidir.Meclisimizi anlatmak için kullandığımız bu sözler sadece kin duygularından ibaret değildir.Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Gazi Meclisi millet için her türlü göreve hazır olduğunu ispatlamıştır. İstiklal Harbi’nde de, 15 Temmuz’da da… İşgalcinin top ve tüfeğine, isyancının tankına boyun eğmeyen bu Meclis, her zaman görevini devralmaya hazırdır. Parlamento, milletin her sorunu hakkında söz söylemek ve tüm dünyaya dinletmek zorundadır.”

Adan, Türkiye’yi ilgilendiren bir konu varsa teşhis ve tedavi için doğru adresin TBMM olduğunu söyledi.

Meclis’te dile getirilecek sorunlara bir cerrah titizliğiyle yaklaşmanın kendilerine düşen görev olduğuna işaret eden Adan, şunları kaydetti:

“Çünkü Meclis’te söylenecek sözlerin ağırlığı, üzerimize düşen sorumluluğun ağırlığına uygun olmalıdır. Bu çerçeve, günlük siyasi malzeme için değil, yarının büyük Türkiye’si için işlemelidir. Meclis oturumu için bir araçtır. Meclis grupları ve milletvekilleri, tüzüğümüzün verdiği yetkileri asla kötüye kullanmamalıdır.”

kazimkarabekir-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu