Ekonomi

VİOP’ta endeks kontratı haftaya düşüşle başladı

Borsa İstanbul Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nda (VİOP) BIST 30 endeksine dayalı Şubat kontratı haftaya yüzde 0,1 düşüşle 5.561,75 puandan başladı.

Açılış seansında Şubat vadeli işlem sözleşmesi, önceki normal seans kapanışının yüzde 0,1 altında 5.561,75’ten işlem gördü.

Cuma günü satış ağırlıklı bir seyir izleyen endeks kontratı, normal seansı önceki kapanışının yüzde 1 altında 5.567,25 puandan kapattı. Endeks kontratı akşam seansında düşüşünü sürdürerek 5.562,50 puana geriledi.

Analistler, küresel piyasaların yeni haftaya ABD Merkez Bankası’nın (Fed) nihai faiz oranını beklenenden daha yüksek bir noktada belirleyeceği fiyatlaması ile negatif bir seyirle başladığını belirtirken, hafta boyunca izlenecek yoğun makroekonomik veri takvimine dikkat çekti. piyasalarda oynaklığı artırması bekleniyor.

Para piyasalarındaki fiyatlamalarda Fed’in faiz oranlarını 75 baz puan artıracağının kesin olarak değerlendirildiğini söyleyen analistler, Mart ayındaki toplantılarda artışların 25 baz puan şeklinde yapılmasının beklendiğini ifade ettiler. Mayıs ve Haziran.

Analistler, bugün iç piyasada ekonomik güven endeksi ve dış ticaret dengesi, ABD katı mal siparişleri, bekleyen konut satışları ve Dallas Fed imalat sanayi endeksinin takip edileceğini vurgulayarak teknik olarak 5.550 ve 5.500 seviyelerini takviye, 5.600 ve 5.600 ve Endeks sözleşmesinde 5.700 puan. Direniş pozisyonunda olduğunu kaydetti.

guce-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu