Ekonomi

QNB Finansbank sendikasyon kredisi sağladı

Türkiye’de bankaların sendikasyon çalışmaları devam ediyor.

Son olarak QNB Finansbank sendikasyon kredisi temin ettiğini duyurdu.

Kamuyu Aydınlatma Platformu’na yapılan açıklamaya nazaran QNB Finansbank 22 Kasım tarihinde milletlerarası finansal kurumlarla, 184,5 milyon dolar ve 253 milyon euro olmak üzere iki dilimden oluşan sürdürülebilirlik temaslı sendikasyon kredisi temin etmek üzere muahede imzaladı.

367 gün vadeli sendikasyon kredisinin toplam maliyeti dolar dilim için Sofr+yüzde 4,25 yıllık ve euro dilim için Euribor+yüzde 4,00 oldu.

Banka, eş vakitli olarak 100 milyon dolar meblağında 18 ay vadeli İslami finansman temini konusunda ikili muahedeye vardığını açıkladı.

En yüksek çevrim oranlı sendikasyon

Banka geçen yıl tıpkı periyotta 197,5 milyon dolar ve 134,5 milyon euro olmak üzere iki farklı dilimden oluşan toplam 350 milyon dolar meblağında kaynak temin etmek üzere sendikasyon kredisi muahedesi imzalamıştı. Geçen yıl 367 gün vadeli sürecin maliyeti, dolar dilim için Libor+yüzde 2,15, euro dilim için ise Euribor artı yüzde 1,75 olarak gerçekleşmişti.

Bu bilgiler üzerinde değerlendirildiğinde bu yıl bankanın sendikasyon çevrim oranı yüzde 132 oldu.

Böylelikle özel bankalar içinde şimdiye kadar yapılan sendikasyonlarda en yüksek çevrim oranı kaydedildi.

İş Bankası sendikasyonunda çevrim oranı yüzde 69’da kalırken, Akbank’ın sendikasyonunda çevrim oranı yüzde 60, TEB’in yüzde 77 ve Yapı Kredi’nin de yüzde 61 düzeyinde gerçekleşti.

Vakıfbank’ın sendikasyonunda ise çevrim oranı yüzde 91 olmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu